Finał III edycji za nami!

Wycieczki do Strasburga, statuetki, tablety, piękne albumy i ciekawe książki otrzymali laureaci tegorocznej edycji! Patronat honorowy nad konkursem objęli Grzegorz Schreiber – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł na Sejm RP, Kosma Złotowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Pierr Levy – Ambasador Francji w Polsce, Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty, Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Udział w ścisłym finale, który odbył się 20 maja 2017 r. w Pałacu w Walewicach, wzięło prawie 50 uczniów z województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” był „Okres napoleoński, a sprawa polska na tle epoki”. – Spotykamy się w tym niezwykłym miejscu, w Pałacu w Walewicach, nieprzypadkowo. To tutaj znajdowała się rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 roku urodziła Napoleonowi jego syna – Aleksandra – powiedział Minister Grzegorz Schreiber otwierając wielki finał. – Historia jest nauczycielką życia, dlatego warto ją dobrze znać, żeby w przyszłości umieć wyciągać wnioski z tego, co stało się w przeszłości – dodał Kosma Złotowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Wielki finał uświetnił swoją obecnością pułkownik Roland Delawarde – attache obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce. – To naprawdę wyjątkowe, że w polskim hymnie narodowym wymienia się postać Napoleona. Nasze kraje od lat łączą bardzo dobre relacje, wystarczy wspomnieć, że Polska jest jedynym europejskim krajem, z którym Francja nigdy nie prowadziła wojny – stwierdził przedstawiciel Ambasady.

Po wystąpieniach zaproszonych gości wykład inauguracyjny na temat stosunków polsko-francuskich wygłosił historyk Zbigniew Zagajewski, po czym nadszedł czas na najbardziej oczekiwany przez uczestników etap – turnieje finałowe, które poprowadził mgr Wojciech Bartoszek.

W pierwszej kolejności rywalizowali gimnazjaliści. Sześciu uczestników odpowiadało na pytania za 1, 3 lub 6 punktów. Po dwóch kolejkach pytań i aż czterech kolejkach dogrywek wyłoniono trójkę, która rywalizowała w ścisłym finale, gdzie każdy musiał odpowiedzieć na kolejne cztery pytania. Ostatecznie zwycięzcą został Konrad Sarnowski z Samorządowego Zespołu Placówek Oświatowych w Chodczu, który pokonał Kacpra Strulaka z Zespołu Szkół w Karnowie i Dominikę Strymińską z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego.

WYNIKI TURNIEJU FINAŁOWEGO FESTIWALU HISTORYCZNEGO „TRADYCJA I PAMIĘĆ” W KATEGORII GIMNAZJÓW
1. Konrad Sarnowski (Samorządowy Zespół Placówek Oświatowych w Chodczu
2. Kacper Strulak (Zespół Szkół w Karnowie)
3. Dominika Strymińska (Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne)
4. Hubert Janicki (Zespół Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie)
5. Milena Swędrak (Gimnazjum nr 3 w Pabianicach
6. Ewa Błońska (Zespół Szkól nr 1 w Zduńskiej Woli)

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych konkurowali w turnieju, który swoją formułą przypominał znany teleturniej „1 z 10”, z zastrzeżeniem, że udział w rywalizacji wzięło 14 osób. W ścisłym finale największą wiedzą wykazała się Małgorzata Parzniewska z Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku, która po emocjonującym turnieju zdobyła bilet do Strasburga, pokonując minimalnie Dagmarę Sobczak (IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi) oraz Pawła Zukierskiego (VII LO w Bydgoszcz). Warto wyróżnić również Sarę Foksińską z Zespołu Szkół nr 3 w Rypinie, która przyjechała wraz z grupą rekonstrukcyjną w strojach z epoki!

WYNIKI TURNIEJU FINAŁOWEGO FESTIWALU HISTORYCZNEGO „TRADYCJA I PAMIĘĆ” W KATEGORII SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH
1. Małgorzata Parzniewska (Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku)
2. Dagmara Sobczak (IV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi)
3. Paweł Zukierski (VII LO w Bydgoszcz)
4. Mikołaj Włódecki (I LO w Toruniu)
5. Martyna Piekielna (II LO w Wieluniu)
6. Joanna Malinowska (I LO w Pabianicach)
7. Szymon Grudzień (II LO w Inowrocławiu)
8. Maciej Andryszewski (LO Towarzystwa Salezjańskiego w Aleksandrowie Kujawski)
9. Jakub Chodorowski (II LO w Kutnie)
10. Alicja Gołaszewska (I LO w Wąbrzeźnie)
11. Dawid Syguła (ZS w Pajęcznie)
12. Sara Foksińska (ZS nr 3 w Rypinie)
13. Mateusz Cieplak (ZS nr 1 w Kutnie)
14. Miłosława Sysio (ZS nr 2 w Pabianicach)
Podczas uroczystego podsumowania i zamknięcia turnieju organizatorzy nagrodzili również autorów najlepszych prac multimedialnych w poszczególnych powiatach
MISTRZOWIE POWIATÓW W KATEGORII GIMNAZJÓW (AUTORZY NAJLEPSZYCH PRAC MULTIMEDIALNYCH):
Szymon Bednarski Zespół Szkół nr 2 w Grębocinie
Nikola Dziubich Gimnazjum w Witowie
Zuzanna Szatkowska Gimnazjum w Pluskowęsach
Marcelina Maciejewska Gimnazjum nr 1 w Żninie
Patrycja Przybylska Gimnazjum nr 2 w Szubinie
Dominika Strymińska Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne
Alicja Obóz Zespół Szkół w Wojnowie
Mateusz Karp Gimnazjum w Świedziebni
Dominika Dworniakiewicz Gimnazjum w Jeziorach Wielkich
Agnieszka Mirolewicz Zespół Szkół nr 9 we Włocławku
Jan Piwowarski Zespół Szkół w Grucie
Paulina Maćkowiak Zespół Szkół nr 5 w Grudziądzu
Marta Chojnacka Gimnazjum w Błaszkach
Aleksandra Świercz Gimnazjum nr 1 w Łasku
Patryk Mariański Gimnazjum w Czarnożyłach
Oskar Świdurski Gimnazjum pod Starym Dębem w Walichnowach
Martyna Trojanowska Zespół Szkół w Zygrach
Mikołaj Seliga Pijarskie Gimnazjum im. Królowej Pokoju w Łowiczu
Adam Wiśniewski Gimnazjum w Żychlinie
Maciej Wilk Gimnazjum w Rząśni

Ponadto uhonorowano najbardziej aktywne w konkursie szkoły – klasyfikacje drużynową wygrał Samorządowy Zespół Placówek Oświatowych w Chodczu, przed Gimnazjum nr 1 w Zduńskiej Woli i Zespołem Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie.

W tegorocznej edycji wpłynęło niemal 600 prac. – To dzięki Państwu, bo to Państwo doskonale reklamujecie nasz festiwal. Wierzę, że po powrocie do domów zachęcicie innych do udziału w tej rywalizacji i udział w kolejnej edycji weźmie jeszcze więcej młodych ludzi – powiedział Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zamykając finał III edycji Festiwalu Historycznego Tradycja i Pamięć.

22
Maj
2017