Wiemy, kto pojedzie do Francji. IV. Edycja Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” rozstrzygnięta!

Prezentacja Grupy Rekonstrukcyjnej 1 Pułku 1 Brygady Legionów Polskich, projekcja filmu „Polska Niepodległa”, koncert pieśni patriotycznej, zwiedzanie wystawy okolicznościowej oraz turnieje wiedzy były główną atrakcją wielkiego finału IV. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć” rozegranego w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku.
Tegoroczna edycja upłynęła pod hasłem „Drogi do niepodległości”. Rejestracja uczestników festiwalu zamieniła się w punkt werbunkowy. Do wstąpienia w szeregi Legionów zapraszał Tomasz Jamróz-Piłsudski, krewny Adama Piłsudskiego, brata Marszałka, współzałożyciel GRH 1 Pułku 1 Brygady Legionów Polskich.
Wiele emocji wzbudziły turnieje wiedzy. W kategorii ponadgimnazjalnej warunki dyktowali uczniowie z kujawsko-pomorskiego, którym przypadły wszystkie miejsca na podium. Zwycięzcą została Katarzyna Lewandowska (LO SPSK w Górznie), przed toruńczykiem Mikołajem Włódeckim (I LO) i bydgoszczaninem Pawłem Zukierskim (VII LO). Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategorii ponadgimnazjalnych wygrali wycieczkę do Francji i karty prezentowe Empiku, plecaki i okolicznościowe kalendarze.
Również wśród gimnazjalistów najlepszy okazał się uczeń z kujawsko-pomorskiego – Kacper Strulak (SP w Karnkowie). Pozostałe miejsca na podium zajęli odpowiednio: Adam Dańczak (SP w Łyszkowicach) przed Dominiką Strymińską (Bydgoskie Gimnazjum Klasyczne). Trzej najlepsi gimnazjaliści otrzymali tablety, trzej kolejni – czytniki książek elektronicznych.
W rywalizacji drużynowej najlepsze okazała się Szkoła Podstawowa w Kiernozi, przed Bydgoskim Gimnazjum Klasycznym i Gimnazjum im. Władysława Andersa w Nowych Ostrowach.
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Kosmy Złotowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego, Grzegorza Schreibera, sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, posła na Sejm RP, Kuratorium Oświaty w Łodzi i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Swoją obecnością zaszczycili również Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP i Jarosław Chmielewski, radny miejski.

Partnerem Festiwalu jest Fundacja Lotto, a sponsorem Bank Pocztowy.

30
Maj
2018