Zacięta rywalizacja w Dworku Prezydenta

V. edycja FH rozstrzygnięta!

Julia Iwanek z Nakła nad Notecią zwyciężyła w V. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć”.

Uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nakle była bezkonkurencyjna i odebrała zaproszenie z rąk Kosmy Złotowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego zaproszenie na wycieczkę do Strasburga. Drugie miejsce stało się udziałem Rafaał Kanasa, reprezentanta Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie, a trzecie – Aleksandry Barckiej z II LO w Zduńskiej Woli. Oni również wywalczyli wycieczki do Francji.

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku był miejscem finałowej rywalizacji 5. edycji Festiwalu Historycznego „Tradycja i Pamięć”. Natomiast tematem przewodnim były „Dzieje II Rzeczypospolitej”.

– Każdy finał  ma inną lokalizację, nawiązującą do tematyki konkursowej  – powiedział Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego, z którego inicjatywy pięć lat temu wystartował Festiwal Historyczny „Tradycja i Pamięć”. – W tej edycji spotkaliśmy się w dworku zbudowanym w 1932 r. Ignacy Mościcki będąc na kuracji w Ciechocinku, był nim tak zachwycony, że zapragnął zbudowania tu letniej rezydencji.

Zmagania finałowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzedziła rywalizacji ich młodszych kolegów z gimnazjów.  Turniej wiedzy upłynął pod dyktando uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Najlepsza okazała się Julia Falkowska.

Podczas finału Stowarzyszenie Historyczne 37. Pułk zaprezentowało umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza polskiego w 1939 r., a na zakończenie uczestnicy zjedli posiłek w kuchni polowej.

12
Grudzień
2019